پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

شانزدهمین نشست دبیرخانه گفتگوهای ادیان جهانی و سنتی در آستانه قزاقستان برگزار شد

به گزارش نمايندگي فرهنگي ج.ا.ايران در آستانه، شانزدهمین اجلاس دبیرخانه گفتگوهای ادیان جهانی و سنتی در روز 28 اردیبهشت ماه 96 برابر با 18 می 2017 میلادی در محل کاخ صلح و تفاهم در شهر آستانه برگزار شد.

در این اجلاس که با حضور قاسم ژومارت توکایف رئیس دبیرخانه گفتگوی ادیان و رئیس مجلس سنای جمهوری قزاقستان، نورلان یرمک بایف وزیر امورادیان و جامعه مدنی، یرژان عشیربایف معاون دبیرخانه کنگره ادیان و معاون وزیر امورخارجه، بریک آرِن ساکبای اُولی مدیر ترویج اهداف و وظایف کنگره ادیان و معاون وزیر امورادیان و جامعه مدنی از قزاقستان، عاشقبایف یرژان نعمت الله اولی معاون دبیرخانه کنگره ادیان و معاون وزیر امورخارجه قزاقستان، حیدر ابواف رئیس مرکز بین المللی فرهنگ و ادیان از قزاقستان، یرژان مایامیراف مالگاژای اولی مفتی اعظم قزاقستان، گنادی کاسکیلِنسکی رئیس اداره متروپلیت اسقفی در قزاقستان، متروپولیت توماش پِتا اسقف کلیسای رومی در قزاقستان، شموئل کارناوخ رئیس کنیسه یهودیان منطقه آکمالا در آستانه و نمايندگاني از ساير كشورها از جمله دکتر قهرمان سلیمانی معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ج.ا.ایران، محمدرضا ناظری رئیس اداره دوم دپارتمان دیپلماسی عمومی وزارت امورخارجه ج.ا.ایران، یوری نووگراد اف رئیس فدراسیون جهانی لوتری و اسقف کلیسای انجیلی لوتری، دیمیتری سافونوف دبیر اجرایی شورای ادیان و دبیر امور خارجی روابط خارجی کلیسای اسقفی مسکو روسیه، عبدالرحمن موسی مشاور روابط خارجی امام اعظم الازهر مصر، عبدالله بن فهد الحیدان مشاور وزیر در امور اسلامی وقف و دعوت از عربستان سعودی، ریچارد اَتکینسون نماینده رئیس کلیسای انگلیکن از انگلستان، مون سینیور خالد عکاشه رئیس دپارتمان روابط با اسلام در شورای پاپ از واتیکان، امانوئل آداماکیس متروپولیت فرانسه از فرانسه، یانکی خون نماینده دائم چاگی چان از کره جنوبی (بودیزم)، ضیاء الحق مدیرکل دانشکده تحقیقات اسلامی دانشگاه بین الملل اسلامی اسلام آباد پاکستان و خانم کالا جانانجای آچاری مدیر مرکز فرهنگی سامایِ بُخاراتیا سانسکریتی پیتام از هندوستان برگزار شد.
قاسم ژومارت توکایف در ابتداي اين اجلاس اظهار داشت: در این سال، به ابتکار رئیس جمهور قزاقستان اصلاحات قانون اساسی در قزاقستان ، با هدف دموکراتیزه کردن نظام سیاسی و توسعه اصولی حقوقی براساس اداره و فعالیت امور دولتی کشور انجام شد. همچنین توجه بسیاری به موضوع هماهنگی و توافق بین اقوام و ادیان مختلف کشور صورت گرفت. وی ادامه داد: این اصلاحات جای خود را در قانون اساسی پیدا کرده است" همچنین وی نقش رئيس جمهور قزاقستان در حل بحران تروریسم، افراط گرایی و اختلافات مذهبی درجهان را مورد تاکید قرار داد. وی در پایان از تمام شرکت کنندگان دراین نشست تشکر و قدردانی نمود.
در این نشست قهرمان سلیمانی معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز طي سخناني گفت: افراط گرایی و تکفیر مصیبتی است که بر جهان ما فرود آمده است. مدارا و همزیستی جای خود را به خشونت داده و دیوارهای فاصله بین جوامع انسانی بلند و بلندتر می شود. موجی که اکنون پدید آمده شکاف درون جوامع انسانی را به تدریج افزایش می¬دهد و تروریزم و خشونت و افراط گرایی بدون مرز از شرق تا غرب، چهره نشان می دهد. دیگر نه غرب حس امنیت دارد و نه شرق، نه کشورهای ثروتمند و توسعه یافته از این مصیبت در امان هستند نه کشوهای فقیر یا در حال توسعه. مشکل صورتی جهانی پیدا کرده است، در نتیجه چاره اندیشی برای حل آن هم ضرورتا باید جهانی باشد.
در این نشست شرکت کنندگان در خصوص پدیده تروریزم، افراط گرایی دینی، و راه های مبارزه با آن تبادل نظر و به ایراد سخن پرداختند.
در ادامه موضوعات زیر مورد بررسی و تصویب قرار گرفت:

1. آماده سازی ششمین کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی
2. برگزاری ششمین کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی و هفدهمین نشست دبیرخانه کنگره در تاریخ 10 و 11 اکتبر 2018 در آستانه قزاقستان
3. پیشنهاد ارائه جوائز و نشان به کاندیداهای معرفی شده در ارتباط با گفتگوی بین مذاهب و کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی
4. آماده سازی اولویت های قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد
5. سند ششمین اجلاس دبیرخانه کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی با عنوان "اعلامیه" معرفی گردید.

در حاشیه این اجلاس مدال شپقت (شفاعت) به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد استقلال قزاقستان به 21 نفر از شرکت کنندگان من جمله دکتر قهرمان سلیمانی توسط ژومرت توکایف رئیس مجلس سنا اهداء توسط شد.

 


١٠:١٧ - شنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٨٣٣٤    /    تعداد نمایش : ٢٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 460817
Visitorsofday : 75
Visitorsofpage : 1177036
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.1719

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت