پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

رهبر ديني در اندونزي:

ایران الگويي برای ایجاد «اسلام رحمه‌للعالمین» است

ريیس سازمان محمدیه استان سوماترای جنوبی اندونزي در جمع هيأت اعزامي از سوي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي گفت: برای ایجاد اسلام رحمه‌للعالمین باید از ایران الگو بگیریم، چرا که ایران به اسلام عمل می‌کند.

به گزارش نمايندگي فرهنگي ج.ا.ايران در اندونزي، هیأت علمی، دینی و تقریبی جمهوري اسلامي ایران متشکل از آیت‌الله حسینی‌شاهرودی، نماینده مقام معظم رهبری در استان کردستان و عضو مجلس خبرگان رهبری، مختاری، رییس دانشگاه مذاهب اسلامی و ابراهیمیان، معاون پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی به اندونزي سفر كرده است.

اين سفر با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی و با هدف دیدار با مقامات دینی، دانشگاهی و علمای اهل سنت اين کشور و حضور در نشست‌های تخصصی بررسی دیدگاه‎های معاصر امام شافعی انجام شده است.

برگزاری نشست تخصصی «اسلام رحمة‌للعالمین» در اندونزی

نخستین برنامه هیأت ایرانی در سفر به اندونزي تعامل و ديدار صمیمی با علما و مسئولان مجلس العلما، نهضت العلما و سازمان محمدیه به عنوان سه سازمان مهم ديني کشور اندونزی در نشست «ایجاد اسلام رحمۀ‌للعالمین» در روز اول خردادماه بود.

محمد شیرازی، ريیس دانشگاه رادن فتح اندونزي در آغاز اين نشست هدف از برگزاري آن را تبادل اندیشه و تجربه میان علما با هدف تحقق وحدت اسلامی و در راستای ایجاد بهترین و برترین امت توصیف، كرد.

در ادامه افلاطون مختار، ريیس مجلس العلماي استان سوماترای جنوبی هم چند نکته از ویژگی‌های اسلام رحمه‌للعالمین را ارايه داد که عبارت بود از: شمولیت و جامعیت، پاسخگوی زمان و مکان، و فطری بودن آموزه‌های اسلام.

وي افزود: امت اسلامی با تکیه بر «الاسلام یعلو و لا یعلی علیه» باید بر امور چهارگانه سیاست، قیادت، اقتصاد و علم و دانش، تسلط کامل پیدا کند.

در این دیدار همچنین رملی، ريیس سازمان محمدیه استان سوماترای جنوبی اندونزي اظهار كرد: برای ایجاد اسلام رحمه‌للعالمین، بايد به اصول حقانیت دین مبین اسلام، رحماء بینهم بودن پیروان پیامبر خاتم (ص) و برادری تمام امت اسلامی، باور داشته باشیم. در این خصوص ما باید از ایران الگو بگیریم، چرا که ایران به اسلام عمل می‌کند.

امری سیرِگر، ريیس نهضت‌العلماء استان سوماترای جنوبی هم در سخنان خود به اصول اساسی این سازمان اشاره و تأکید کرد كه تمام فعالیت‌های اجتماعی آن بر محور اعتدال، تسامح و توازن، استوار است.

سپس آیت‌الله حسینی‌شاهرودی، نماینده مقام معظم رهبری در استان کردستان و عضو مجلس خبرگان رهبری به ارايه سخن پرداخت. وي در سخنراني خود به موضوعاتي همچون 1) توصیف وضعیت مردم اهل سنت به ویژه شافعیان ایران و کردستان و مشارکت آنها در همه زمینه‌های پیشرفت اجتماعی و دولتی ايران، 2) تأکید بر این نکته که انقلاب اسلامی ایران بر اساس آموزه‌های ناب اسلام و قرآن استوار است و ملت و دولت ایران می‌خواهند آیات قرآن را عملی سازند، پرداخت.

آيت‌الله حسيني‌شاهرودي همچنين در بخشي از سخنان خود تأکید كرد: آخرین آیه از سوره فتح اساس مبارزه با دشمنان (آمریکا و اسرائیل) و ایجاد روابط میان مسلمانان جهان است. بر اين اساس توجه و کمک به کشورهای مسلمان مانند بوسنی، افغانستان، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و ... و همچنين توکل به خدا و اعتماد به خود بر اساس «لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا» که نتیجه آن پیشرفت‌های همه‌جانبه علمی، فناوری، نظامی، اقتصادی و ... است، در ايران حضوري پررنگ دارد.

در ادامه این نشست هم مختاری، ريیس دانشگاه مذاهب اسلامی در سخنانی به اهمیت وحدت مسلمانان و حفظ آن و همچنين به توصیف جایگاه جمع تقریب مذاهب و دانشگاه مذاهب اسلامی پرداخت.

وي همچنين علمای حاضر را به توجه هرچه بیشتر به نقشه‌های دشمنان در ایجاد تفرقه و فتنه مذهبی دعوت كرد.

سمینار بین‌المللی دیدگاههای اجتماعی معاصر امام شافعی

سمینار بین‌المللی «دیدگاه‎های اجتماعی معاصر امام شافعی» با همکاری دانشگاه مذاهب اسلامی ايران و مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور و دانشگاه جامع اسلامی رادن فتح اندونزی، روز دوشنبه يكم خردادماه در اندونزی برگزار شد.

در این سمینار که با حضور اندیشمندان و شخصیت‌های علمی و دینی برجسته استان پالم بانگ اندونزي برگزار شد، نصرالدین عمر، قائم‌مقام سابق وزیر دین و امام اکبر مسجد استقلال (بزرگ‌ترین مسجد جنوب شرق آسیا)، محمد شیرازی، رییس دانشگاه رادن فتح، آیت‌الله حسینی‌شاهرودی، عضو خبرگان رهبری و نماینده مقام معظم رهبری در استان کردستان و ريیس مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور و حجت‌الاسلام مختاری، ريیس دانشگاه مذاهب اسلامی و سویتنو، ريیس دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی كردند که با استقبال استادان و دانشجویان مواجه شد.

همچنين پيش از شروع همایش، تفاهمنامه همکاری دانشگاه‌های رادن فتح شهر پالم بانگ اندونزي و دانشگاه مذاهب اسلامی ايران به امضای رؤسای این دو دانشگاه رسید.

 


١٣:٤٠ - چهارشنبه ٣ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٨٦٧٢    /    تعداد نمایش : ٣٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 460824
Visitorsofday : 85
Visitorsofpage : 1177046
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 1.2344

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت