يکشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٦ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
عنوان
ایران
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

نماينده پاپ در فرانسه:

ديني كه «گوگل» مي‌سازد

كاردينال ميشل دوبست، اسقف اعظم و نماينده پاپ در فرانسه در ديدار با معاون پژوهشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،گفت: دين براي افرادي كه داراي تحصيلات بالا نيستند، توسط «گوگل» ساخته مي‌شود.

كاردينال ميشل دوبست، اسقف اعظم و نماينده پاپ در فرانسه همراه با پدر ونسنت فرولدي، رييس امور كليساهاي كاتوليك در فرانسه، كشيش مانوئل، رييس مجموعه‌هاي آموزشي واتيكان در حوزه فرانسه و حجت‌الاسلام سعيد جازاري، عضو نهاد تعاملات اسلام و مسيحيت در فرانسه، ظهر امروز (چهارشنبه 3 خرداد) با حضور در اين سازمان با قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كرد.

در آغاز اين ديدار قهرمان سليماني با بيان فعاليت‌ها و مأموريت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و تأكيد بر اينكه مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان، يكي از مراكز مهم اين سازمان محسوب مي‌شود، گفت: اين مركز تجربه بسياري در امر گفت‌وگوي بين اديان دارد؛ از جمله 10 دور گفت‌وگو با كليساي روسيه، 10 دور گفت‌وگو با كليساي كاتوليك واتيكان، 7 دور گفت‌وگو با كليساي واتيكان اتريش، 7 دور گفت‌وگو با شوراي جهاني كليساها و مجموعه گفت‌وگوها با اديان مختلف. همچنين خرسند خواهيم شد كه گفت‌وگوهاي ديني خود را با كليساي فرانسه نيز آغاز كنيم.

وي در ادامه با تمجيد از موضع‌گيري‌هاي پاپ در سال‌هاي اخير در خصوص اديان و مذاهب، گفت: تلاش پاپ براي پر كردن شكاف بين اديان را تلاشي قابل ستايش مي‌دانيم.

سليماني همچنين تأكيد كرد: بحث گفت‌وگوي اديان براي زندگي مسالمت‌آميز، براي جهان امروز بحث تازه‌اي است؛ اما اين بحث در جامه ايراني كهن و بسيار قديمي است. مردمان اين حوزه فرهنگي قرن‌ها در كنار هم زندگي مسالمت‌آميز داشته‌اند. از همين باب، گذشته ما چراغ راه آينده ماست.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ادامه داد: آنچه در ايران امروز شاهد هستيم، وجود بزرگ‌ترين همزيستي‌ مسالمت‌آميز در منطقه خاورميانه است. ايران بزرگ‌ترين كلوني يهودي‌نشيني خاورميانه را دارد و دوستان مسيحي ما در امنيت و آرامش در ايران زندگي مي‌كند. همچنين با وجود اينكه ما حكومت ديني داريم، بخشي از هزينه تعمير كليساها توسط شهرداري‌هاي شهرهاي ايران پرداخت مي‌شود.

وي در ادامه اين بخش از سخنانش با شرح جايگاه اقليت‌هاي ديني در مجلس شوراي اسلامي، گفت: اين همراهي‌ها را هم وظيفه ديني خود و هم يك ضرورت امروزي مي‌دانيم. اينها بخشي از شاكله ديني و فرهنگي ماست؛ به همين دليل حوادث اين روزهاي جهان كه با عنوان دين انجام مي‌شود، براي ما آزاردهنده هستند. ما به همان اندازه كه از آتش زدن كليساها در مصر يا هر كشور ديگري ناراحت مي‌شويم، از سرنوشت مسلمانان منطقه هم نارحت هستيم.

معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همچنين بيان كرد: ما شعاري داريم كه ايران براي همه ايرانيان است. اين شعار هيچ مرزبندي قومي، ديني و منطقه‌اي ندارد. بر اين اساس است كه وحدت ملي در ايران، به بهترين وجهه ممكن خود را نشان مي‌دهد.

سليماني ادامه داد: در عين حال ما در جامعه‌اي زندگي مي‌كنيم كه بخشي از جامعه جهاني است و دردهاي مشتركي دارد. همه ما بايد به اين دردها و مسايل مشترك بينديشيم. مجموعه ارتباطات ما هم براي تسكين همين آلام و دردهاي مشترك صورت مي‌گيرد. پس گفت‌وگوهاي ديني را با اين هدف انجام مي‌دهيم تا جهاني امن‌تر و صلح‌آميزتر فراهم كنيم.

وي تأكيد كرد: افراط‌گرايي و خشونت، بيماري روزگار ماست. پس همه متدينين و اديان بايد براي مهار آن بكوشند و اين تلاش‌هاي جمعي همه ما مي‌طلبد كه بتوانيم با صداي واحدي اين خشونت ‌ها را محكوم كنيم.

ديني كه «گوگل» مي‌سازد

در ادامه اين ديدار كاردينال ميشل دوبست، اسقف اعظم و نماينده پاپ در فرانسه با بيان اينكه در گفت‌وگوهاي ديني موضوعاتي از اهميت بالايي برخوردارند، گفت: آموزش، نخستين موضوع هم در گفت‌وگوست.

وي افزود: انتخابات اخير در فرانسه، آمريكا و انگليس نشان داد كه جامعه شهري و روستايي به دليل تفاوت در سواد، ديدگاه‌هاي متفاوتي نسبت به موضوعات مختلف از جمله جهاني‌شدن دارند. دين براي افرادي كه داراي تحصيلات بالا نيستند، توسط «گوگل» ساخته مي‌شود و متفاوت است با مفهوم از دين كه در ذهن يك فرد نخبه وجود دارد.

وي ادامه داد: آموزش در خصوص دين و اديان و حتي گفت‌وگوي اديان شناسايي اديان ديگر بايد در سنين كودكي و در دوره ابتدايي انجام شود. در اين دوره به خوبي مي‌توان اديان را به صورت درست به جامعه آموزش داد؛ بنابراين اولين گام در بحث گفت‌وگوهاي ديني، آموزش در سنين كودكي است.

اسقف اعظم فرانسه افزود: شرط و زمينه مهم ديگر در اين امر، دانستن اين موضوع است كه محور دين اصلي من چيست؟ يكي از مؤلفه‌هايي كه مانع گفت‌وگوهاي ديني مي‌شود، ترس از اين است كه دين خود را از دست بدهيم. پس اگر اطلاعات ما از دين خودمان زياد باشد، مي‌توانيم بهتر در حوزه گفت‌وگوهاي ديني وارد شويم.

وي با تأكيد بر اينكه براي گفت‌وگوي پربار ديني نيازمند آموزش، شناخت از خود و احترام به طرف مقايل هستيم، گفت: موضوع ديگر فرهنگ است. در اين زمان مسايلي مانند سينما، تلويزيون و موسيقي، به موضوعات اساسي زندگي و به اساتيد فلسفه بزرگ براي توده‌هاي مردم تبديل شده‌اند و تصوير از ديگران را ارايه مي‌دهند. اگر ما قصد داريم كه در گفت‌وگوي ديني پيشرفت كنيم بايد كساني را بشناسيم كه بتوانند ما را در حوزه فرهنگ به هم معرفي كنند.

كاردينال ميشل دوبست در بخش ديگري از سخنانش بيان كرد: صرف گفت‌وگوي بين اديان براي اين زمان اهميت ندارد مگر براي افراد نخبه. موضوعات مطرح شده در اين گفت‌وگوها براي افراد زيادي از جامعه قابل فهم نيست. بنابراين بايد تلاش كنيم تا افراد بيشتري ضرورت گفت‌وگوهاي ديني را درك كنند.

تصوير واقعي از جامعه از رسانه‌ها منتقل نمي‌شود

در بخش پاياني اين نشست، قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با بيان سخناني دوباره، با تمجيد از انتخابات اخير فرانسه كه در آن مردم اين كشور مدارا و صلح را در مقابل يكسويه‌نگري و خشونت انتخاب كردند، اظهار كرد: در خصوص رسانه‌ها و عملكرد آنها اين حقيقت وجود دارد كه تصوير، پيش از واقعيت حركت مي‌كند. به همين دليل رسانه‌هاي جمعي فوق‌العاده اهميت دارند.

وي افزود: بخشي از مشكلات حادث شده فعلي در جنگ رسانه‌هاست و به نظرم بايد تلاشي صورت بگيرد تا اين تصوير، تصوير واقعي شود. هر نوع فوبيا، ترس و نگراني مي‌تواند چهره واقعيت را دگرگون كند و متأسفانه در روزگار ما، رسانه‌ها اين كار را انجام مي‌دهند.

سليماني همچنين تأكيد كرد: گفت‌وگوهاي دين، گفت‌وگوي نخبگان و رهبران فكري است و آنها هستند كه ذهنيت جامعه را مديريت مي‌كنند. اگر رهبران فكري به وجهي از زندگي مسالمت‌آميز برسند، تا حد بالايي در جامعه تأثير مي‌گذارد.

وي در بخش ديگري از سخنانش با تقبيح درگيري‌هاي تروريستي در جهان، گفت: اتفاقات دو شب قبل در منچستر براي همه ما مايه تأسف است؛ همچنانكه اتفاقات فرانسه و سوريه و عراق، محكوم است. ولي بايد بپذيريم كه بخشي از اين اتفاقات به تفسيرهايي از دين بازمي‌گردد. تصويرهايي كه از دو طرف ساخته مي‌شود، بسيار تصويرهاي تلخي است. در صورتيكه اين تلخي‌ها جزو آموزه‌هاي ديني نيست.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همچنين با تشريح جايگاه چهره رئوف و محبت‌آميز عيسي مسيح (ع) در متون و ادب فارسي، گفت: هر كودكي كه در نظام آموزشي ايران تحصيل مي‌كند، عيسي مسيح (ع) را به عنوان سرچشمه محبت و دوستي و صلح معرفي مي‌شناسد. به همين دليل در حوزه فرهنگي ايران، هيچوقت رويارويي مسيحيان و مسلمانان رخ نداده است؛ زيرا زندگي با هم بخشي از نظام آموزشي ما بوده است.

قهرمان سليماني در پايان سخنانش با بيان اينكه مسئوليت گفت‌وگوي ديني در جمهوري اسلامي ايران با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي است، از آمادگي اين سازمان براي همكاري در گفت‌وگوهاي ديني با كليساي كاتوليك فرانسه خبر داد.

 


١٥:٤٩ - چهارشنبه ٣ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٨٦٨٨    /    تعداد نمایش : ١٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
تازه ها
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 430395
بازدید امروز : 367
بازدید این صفحه : 1065482
بازدیدکنندگان آنلاين : 1
زمان بازدید : 1.9532

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت