چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نشست «دین و محیط زیست» در ارمنستان

گفت‌وگوی دینی با موضوع «دین و محیط زیست»، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری كليساي اچمیادزین و اسقف نشینی ارامنه کل جهان در ارمنستان، برگزار شد.

به گزارش نمايندگي فرهنگي ج.ا.ايران در ارمنستان، گفت‌وگوی دینی با موضوع «دین و محیط زیست»، هفتم تيرماه با حضور و سخنراني اسقف ناتان هوانیسیان، ريیس روابط بین‌الملل و تشریفات کلیسای اچمیادزین، مجيد مشكي، رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، خانم نلی هوانیسیان، ريیس کرسی حفاظت محیط زیست دانشگاه دولتی ایروان، آیت پیمان، رییس مجمع جهانی شیعه شناسی و دبیر مجمع دین پژوهان کشور و اسقف باگراد گالستیان کارشناس ارشد مسائل دینی و اسقف اعظم استان تاووش ارمنستان در ارمنستان برگزار شد.

در ابتداي اين نشست تخصصي، اسقف ناتان هوانیسیان طي سخناني، ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ايران که پیشگام در راه‌اندازی این گفت‌وگوي ديني است، موضوع گفت‌وگوهای دینی در حوزه مسائل روزمره را بسیار ضروری دانست و اینگونه فعالیت‌ها را موجب زندگی بهتر بشر در دنیا و سعادت وی در آخرت ارزیابی کرد.

ريیس روابط بین‌الملل و تشریفات کلیسای اچمیادزین ادامه داد: ما در انجیل مقدس و قرآن كريم بر پاسداشت و حفظ محیط زیست جملات روشنی داریم و تبیین این کلمات در این همایش می‌تواند موجب سعادت دنیوی و اخروی انسان‌ها را فراهم كند.

وي در سخنان خود، يادآور شد: از این منظر ما باید برای توسعه و استمرار اینگونه نشست‌ها تلاش کنیم كه برگزاری این اجلاس با همکاری دوستان فعال در رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ايران، در همین راستا است.

ترغیب دین اسلام برای حفظ محیط زیست مثال زدنی است

مشكي در سخنان آغازين خود، پیشنهاد برگزاری این نشست از سوی رایزنی فرهنگی كشورمان و قبول آن از سوی کلیسای مقدس اچمیادزین را نقطه عطفی در روابط فرهنگی دو کشور ارزیابی كرد و این نشست را آغاز راهی پُر ثمر برای شناخت هرچه بهتر و بیشتر و نزدیک‌تر شدن فرهنگ دو ملت به یکدیگر، دانست.

رايزن فرهنگي كشورمان ابراز امیدواری كرد تا این دور از همایش‌ها و نشست‌ها در قالب گفت‌وگوهای دینی ادامه پیدا كرده و موجبات همگرایی دو ملت را بیش از پیش فراهم كند.

مشکی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به آیات و روایات در خصوص موضوع محیط زیست تشویق و ترغیب دین اسلام را برای حفظ محیط زیست مثال زدنی دانست و اظهار كرد: حفظ و حراست از آب، خاک، هوا و محیط زیست یکی از سرفصل‌هایی است که در مورد آن احادیث زیادی در ابواب حقوقی دین اسلام وارد شده و به صراحت و شفافیت در مورد حفظ طبیعت دستورات زیادی داده شده است.

وي همچنين، انتخاب محیط زیست را به عنوان موضوع این همایش، نشان از اهمیت این موضوع و کاربردی بودن آن در بهبود وضع جهان کنونی، ارزیابی كرد.

نقش انسان در حفاظت از محیط زیست

خانم نلی هوانیسیان طي سخناني، با تأكيد بر اينكه انسان نقش عمده‌ای در حفظ و تخریب محیط زیست دارد، گفت: انسان محیط زیست خوبی باید داشته باشد تا بتواند خوب زندگی كند. نه تنها کارشناسان علوم بشری، که نمایندگان ادیان مختلف باید تلاش كنند تا انسان را به وظایف خود در قبال محیط زیست آشنا كنند.

ريیس کرسی حفاظت محیط زیست دانشگاه دولتی ایروان افزود: امروز با رشد سریع جمعیت، تغییر در طبیعت نیز رو به گسترش گذاشته و تنها در سالیان اخیر هست که انسان به فکر حفظ محیط زیست افتاده است و اگر عالم علوم تجربی در کنار دانشمندان دینی برای آموزش انسان در حفاظت از محیط زیست اقدامی نكنند، فردا دیر خواهد بود.

تأکید اسلام بر گردشگری در کنار حفاظت از محیط زیست

آیت پیمان از ديگر سخنرانان اين مراسم بود كه مقاله خود را در خصوص گردشگری، معنویت و صلح و دوستي ارائه كرد. رییس مجمع جهانی شیعه شناسی و دبیر مجمع دین پژوهان کشور ضمن ارائه تعاریفی چون گردشگر مذهبی، صلح و دوستی، معنویت، به ضرورت تبادل نظرات در قالب همایش‌ها و گفت‌وگو بین ادیان اشاره كرد.

وي در سخنان خود، با استفاده از آیات و روایات مختلف، بر تأکید اسلام بر گردشگری و کسب تجربه معنوی در کنار حفاظت از محیط زیست اشاره كرد و گفت: این جهان و طبیعت، امانتی نزد ما انسان‌هاست که باید آن را سالم به نسل‌های پس از خود تحویل دهیم.

حفظ محیط زیست تعلیم انجیل مقدس است

اسقف باگراد گالستیان، سخنران پایانی این نشست بود كه حفظ محیط زیست را تعلیم انجیل مقدس دانست و گفت: در جملات اول انجیل موضوع محیط زیست و خلقت زیبای جهان بارها تکرار شده است؛ بر این اساس بین انسان و خلقت رابطه‌ای عمیق وجود دارد و این رابطه مثل رابطه انسان با خدا جنبه‌های فطری دارد و از این حیث انسان باید تلاش خود را برای حفظ آن بکارگیرد.

کارشناس ارشد مسائل دینی و اسقف اعظم استان تاووش ارمنستان در ادامه، گفت: ظهور حضرت مسیح (ع) که پیام آور رستاخیز است، سبب پاک شدن زمین از گناهان است و در انجیل آمده که با ظهور ایشان زمین و آسمان مجددی ظهور خواهد کرد و رستاخیز سبب خواهد شد که زندگی جدیدی برای بشر آغاز شود.

وي خاطرنشان كرد: آنچنان که در انجیل آمده انسان می‌تواند زمین را تبدیل به بهشت کند، اگر خودش بهشتی باشد و ما برای ایجاد بهشت در کره زمین باید با استفاده از علم و دانش بشری در کنار ارتقاء معنوی انسان نهایت کوشش خود را بکار ببریم.

بنابر اعلام اين خبر، اين نشست تخصصي كه به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری آستان مقدس اچمیادزین ـ اسقف نشینی ارامنه کل جهان در ارمنستان برگزار شد، با ارائه طرح پرسش و پاسخ، بيان نقطه‌نظرات نمایندگان نهادها و سازمان‌های مختلف و ارائه پيشنهادات رايزن فرهنگي كشورمان مبني بر عزیمت به ایران جهت زیارت قره کلیسا، انجام فرصت‌های مطالعاتی در ایران با همکاری رایزنی فرهنگي ايران در خصوص موضوع همایش و ادامه فعاليت همایش‌ها در ایران و ارمنستان، پايان يافت.


١١:٤١ - شنبه ١٠ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨١٤٦١    /    تعداد نمایش : ٣١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 462775
Visitorsofday : 92
Visitorsofpage : 1184430
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.3438

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت