چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

ایلاریون: در دوره ما هنوز بسیاری نمی دانند الهیات چیست

به گزارش نمايندگي فرهنگي ج.ا.ايران در روسيه، سایت کلیسای ارتدوکس روسیه، در برنامه «کلیسا و صلح» که از کانال «روسیه 24» روزهای شنبه و یکشنبه پخش می‌شود، "متروپولیت ایلاریون" رئیس بخش روابط خارجی کلیسا در اسقفی مسکو به سوالات "یکاترینا گراچوا" مجری برنامه درباره موضوع الهیات پاسخ داد که در ادامه می خوانید.

- سلام عرض می کنم. در ماهی که پشت سر گذاشتیم، اتفاقات زیادی در کشور رخ داد: برای اولین بار در دوره جدید تاریخ روسیه، یک نفر از رساله دکتری با موضوع الهیات دفاع کرد. به این ترتیب، الهیات نیز در کنار فیزیک، شیمی به یک شاخه علمی تبدیل شد. لطفا برای ما بفرمایید که دفاع از رساله چطور بود و مخالفین چه استدلال هایی داشتند و چه ایراداتی می‌گرفتند؟

باید بگویم که هر رساله به طور طبیعی مخالفینی دارد، اما سایر افراد که از درجه دکتری و فوق دکتری در حوزه‌های مختلف برخوردار هستند هم می‌توانند سوالاتشان را مطرح کنند و نظر بدهند. قاعده اینطور است که اگر ارزیابی منفی باشد، ما باید به آن توجه کنیم. در جلسه دفاعیه پدر پاول خانزینسکی با موضوع «فیلارت مسکو یکی از علمای بزرگ کلیسا در قرن 19» نیز چند استاد برای طرح سوال و اشاره به مشکلات حضور داشتند، اما همه نظر مثبت دادند. اما چون پایان نامه و چکیده آن را در اینترنت منتشر کردیم، همه می‌توانستند نظرات خود را ارسال کنند. برخی از آنها در رشته بیولوژی درجه دکتری و فوق دکتری داشتند.

واقعا بیولوژی چه ارتباطی با الهیات دارد؟ الهیات علم درباره دین و شناخت خداست، اما بیولوژی موضوع کاملا متفاوتی دارد. با این حال، این استاد نظرخود را برای ما نوشته بود، ضمن اینکه به جای پرداختن به موضوع رساله، بیشتر حق مومن برای پرداختن به آن را زیر سوال برده بود. به عنوان مثال، یک نفر نوشته بود که رساله بر مبنای نظریه وجود خداست، به همین خاطر نباید آن را رساله علمی نامید. پاسخ ما این است که نگارندگان این اظهارنظرها مبنای خود را بر نظریه عدم وجود خدا قرار داده اند.

برای ما وجود خدا، نظریه نیست، حقیقت است.

در جلسه دفاعیه ما طی یک ساعت و نیم اظهار نظرهای مختلفی شنیدیم که بیشتر به تبلیغات آتئیستی شباهت داشت. آخرین بار این موضوع را در سال‌های تحصیل در مدرسه شنیده بودم، آن زمان‌ها آئئیسم رسما به خورد جامعه داده می‌شد. سخنان برخی افراد خاطرات گردوخاک گرفته گذشته را زنده می‌کرد و نشان می‌داد که در محافل علمی ما و عمدتا در بین استاتید علوم طبیعی هنوز این سوال وجود دارد: الهیات چیست و آن را با چه می‌خورند، آیا واقعا الهیات علم است؟

الهیات در شمار علوم طبیعی نیست، بلکه به علوم انسانی مربوط می‌شود. ما می‌دانیم که همه علوم انسانی یکباره در فضای آموزشی وارد نشده‌اند. زمانی تصور می‌کردند که جامعه شناسی علم نیست، اما امروز هیچ کس حتی درباره آن بحث هم نمی‌کند.

- برای آنهایی که نمی‌دانند، توضیحاتی درباره موضوع رساله و نحوه دسترسی به آن بفرمایید و اینکه چرا در تاریخ علوم روسیه معاصر، این درجه جدید به حساب می‌آید؟

در سایت دانشجویان دوره دکتری و فوق دکتری کلیسای ارتدوکس، بخش شورای دفاعیه رساله می‌توان رساله را دریافت کرد. جلسه دفاعیه در دانشگاه محل برگزاری کلاس‌ها بود و اهمیت موضوع رساله در این است که تا کنون هیچ کس به این شخصیت و آثار او نپرداخته است.

جلسه دفاعیه چهار ساعت و نیم طول کشید. اعضای شورای دفاعیه امتیاز بالایی به رساله دادند. 21 عضو شورای دفاعیه از 22 نفر رای مثبت دادند. چنین اتفاقی در تاریخ کلیسا بی سابقه است. موضوع مهم دیگر این است که الهیات فقط در شاخه کلیسای ارتدوکس توسعه پیدا نمی‌کند، بلکه در شاخه الهیات اسلامی و یهود نیز توسعه پیدا خواهد کرد.

- با این حال، در مدرک اولین فارغ التحصیل رشته الهیات می‌نویسند دکترای فلسفه، نه الهیات. بنابراین، با وجود اینکه آکادمی علوم الهیات را به رسمیت شناخته، اما این آن را در اسناد و مدارک رسمی ثبت نمی‌کند.

قبلا بنا را بر همین گذاشته بودند، اما زمان دفاع از رساله هم از وزارت علوم و هم از کمیسیون عالی نظارت بر امتحانات به جلسه آمدند و به ما خبر دادند که اگر دفاع با موفقیت انجام شود، روی مدرک کلمه الهیات درج می-شود.


١٤:٥٤ - يکشنبه ٢٥ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٢٣٩٥    /    تعداد نمایش : ١٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 462776
Visitorsofday : 93
Visitorsofpage : 1184431
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 1.1094

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت